מסחר בשוק ההון

סרטון תדמית על מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון

שימוש בדמות ציבורית מוכרת לצורך הפקת סרטי תדמית – טוב או לא?

בסרטון שלפניכם ניתן לראות את גדי סוקניק, לא פחות, משתתף בסרטון תדמית עבור חברת iMarkets, שבבעלותה אתר ופלטפורמה אונליין למסחר באופציות בינאריות וכלים פיננסים נוספים.

האם זה בהכרח דבר טוב? חשוב לציין כי הסרטון הזה צולם לפני כמה שנים טובות. במקרה נכון לכתיבת שורות אלו, גדי סוקניק מנחה את "לילה כלכלי" בערוץ 10 ולכן זה נראה דווקא מאד קשור לעולם התוכן שלו והוא, בדיעבד, דמות שיכולה להיות מאד רלוונטית לפרסום בסרטון שכזה – למרות העבודה כי בזמן צילום הסרטון גדי עסק בכלל בתפקידים אחרים.

יחד עם זאת, שבוחרים סלב להשתתפות בסרטון תדמית ובכלל לקידום מותג צריך לקחת דברים נוספים בחשבון – כמו למשל אם מדובר במישהו עם עבר פלילי או פוטנציאל ל"עשיית בלאגן" ורעש תקשורתי שלילי – הרי זו לא בהכרח תהיה בחירה נכונה. מהצד השני, שימוש בסלב לצורך יחסי הציבור של חברה או מותג מסוים בהחלט יכול להגדיל מודעות ומכירות בהיקף נרחב.

מה זה בכלל מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון?

עד לפני כמה שנים, רוב רובם של הישראלים לא ממש ידעו מהי מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון. השם נשמע מפחיד, מסובך ומאיים, ובכלל מערכת היא דבר מורכב שצריך לדעת לתפעל ולהשתמש בה.

לא עוד. כיום מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון נמצאת על אלפי ועשרות אלפי מחשבים, בבתים רבים בישראל. האינטרנט הזמין כיום בכל בית והמחשבים האישיים החזקים בעלי הזיכרון ונפח הפעילות ההולך וגדל, מאפשרים למאות אלפי ישראלים להשתמש במגוון מערכות מסחר אוטומטיות באמצעות  המחשב הביתי הרגיל שלהם ובעזרתה של המערכת, לבצע פעולות מסחר עצמאיות בשוק ההון.

מהי למעשה מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון? מדובר בתוכנת מחשב, שמהווה פלטפורמה שניתנת להורדה לכל מחשב ביתי ועליה מספר אין סופי כמעט של אפשרויות מסחר.

הלקוח מקבל קוד גישה והוא נכנס למערכת המסחר בצורה פשוטה וישירה. נכון שישנם הרבה סוגים של מערכות מסחר אוטומטיות בשוק ההון ולכן צריך לדעת להבדיל ביניהן ולאמץ את המערכות הטובות והיעילות.

התנאי הבסיסי הוא שהמערכת תהיה אמינה, כלומר נוכל לתפעל אותה מבלי חשש שהיא תתקע, או תיפול, כי במסחר בשוק ההון העולמי הזמינות – לפעמים עניין של דקה או שתיים – הוא קריטי לגבי האפשרות לעשות רווח, להיכנס לעיסקה או לצאת מעיסקה לפני היפוך המגמה הצפוי.

מעבר לאמינות, מערכת המסחר חייבת להעניק למשקיע מגוון רחב של אפשרויות השקעה. ישנן מערכות שמאפשרות מסחר בסיסי בין כמה סוגי מטבעות, כמה מדדים וסחורות וזהו. ברור כי מערכת כזאת לא תספק את המשקיע המקצועי שמבקש להיות נגיש למגוון רחב יותר של כלים פיננסים, נכסי בסיס וסוגי מטבעות וסחורות.

מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון חייבת גם להעניק למשקיע מבחינה טכנית אפשרויות פעולה מהירות, כלומר הצבת נקודות יציאה וכניסה "סטופ לוס" מהירות ונוחות, כדי למקסם רווחים ולמזער הפסדים, מערכת גרפים יעילה ורחבה שתאפשר בכל רגע נתון לבחון את ביצועי המדד או נייר הערך שאנחנו שוקלים להיכנס לעיסקה עליו, ולראות מה עשה נכס הבסיס הזה במהלך השנה האחרונה, החודש האחרון ואפילו בדקות האחרונות, בצורה מדוייקת, ידידותית ואמינה שתעניק לנו את הכלים לקבל החלטה מושכלת ומקצועית.

מערכת מסחר אוטומטית חייבת גם להיות משתלמת כלכלית, כלומר, במסחר בשוק ההון העולמי, חברות המסחר אינן גובות עמלות מהלקוח, בניגוד לבנקים ולבתי ההשקעות, מה שכן במערכת המסחר האוטומטית ישנם מרווחי פיפסים, כלומר בכל עיסקה מספר פיפסים מסויים שנמדד בפרומילים בלבד, משמשים לתחזוקת המערכת.

לכן יש חשיבות לבחור מערכת מסחר אוטומטית בשוק ההון, שבה מרווח הפיפסים יהיה קטן יותר, מה שכמובן יפחית מאד את העלויות שמסביב לטובת הלקוח. מעבר לכל אלה, מערכת מסחר חייבת להיות ידידותית למשתמש כך שניתן יהיה בקלות להשתלט על מרכיביה על מנת להפיק ממנה את המירב ליצירת רווחים משמעותיים לתיק ההשקעות שלנו.