צילום עתיק

צילום עתיק

לא משנה מהי מטרת הצילום, לרבים יש רצון לצאת מהמסגרת הרגילה של הצילומים ולעשות משהו שונה. צילום עתיק היא אחת הדרכים לשבור שיגרה וליצור סדרת תמונות מעניינת שתהיה רלוונטית תמיד. כן, למרות שמדובר כביכול בחזרה לתמונות של פעם, דווקא בגלל החיבור בין הווה לעבר נוצר משהו על זמני. רטרו ווינטג' תמיד יהיו רלוונטיים ואין זה משנה כמה זמן עבר.

משחק הצבעים

  • שחור ולבן: כשחושבים על צילום עתיק, חושבים אוטומטית על צילום שחור ולבן. אבל בעידן האינסטגרם והפילטרים, בצילום בשחור לבן לאו דווקא הצבע הוא זה שעושה את ההבדל. לכן חשוב לשחק עם התצלומים ולגרום להם להיראות מיושנים ואפילו קצת פגומים, כל זאת מבלי לפגוע באיכות הצילום. את השלב הזה עושים כמובן בעזרת תוכנת הפוטושופ. טרנטינו הוסיף פגמים מלאכותיים ואפילו העלים את הצבעים בסרטו "חסין מוות" כדי לתת תחושה אותנטית של סרט אקשן סוג ב'. ניתן לעשות משהו דומה בעת צילומי תמונות בשחור לבן.
  • חום, לבן ושחור: לא רק שחור ולבן מסמלים צילום עתיק, אלא גם חום, לבן ושחור. שילוב הצבעים הזה נוצר על התמונות כאשר נייר הצילום מתיישן ומצהיב, או ליתר דיוק מקבל גוון חום-צהוב. ולכן צילום בצבעים הללו הוא אופציה עוד יותר טובה ליצירת תמונות מיושנות.

3 גורמים חשובים ליצירת תמונות עתיקות

צבעים ועיבוד הצילום הם רק שניים מהגורמים. הדברים החיוניים באמת קשורים לאלמנטים הבאים:

  • לבוש: צילום עתיק פירושו לבוש עתיק. לכן כל צלם העובד בסטודיו המתמקד בצילום מסוג זה, דואג להחזיק בארון בגדים של פעם כמו כובעי צילינדר, חליפות ישנות, נעליים של פעם ועוד. כך אפשר ללכת אפילו כמה מאות אחורה ולהצטלם עם בגדים שאפיינו את תקופת הרנסנס, ימי הביניים או אפילו האדם הקדמון.
  • אביזרים: כמו הלבוש כך גם האביזרים חשובים. מקל הליכה, מטריות, מכוניות עתיקות, מכונות כתיבה, עט נוצה, נייר קלף, משקפיים ישנים ועוד. אין גבול לכמה אפשר לחזור אחורה בעזרת אביזרים מתאימים.
  • בימוי:  בעבר כדי להצטלם האנשים היו צריכים להמתין רגעים ארוכים מבלי לזוז עד שמשהו היה קורה. לכן האנשים בתמונות מהעבר נראים קפואים וכמעט שלא מחייכים. במידה ואתם רוצים לשחזר את הרצינות התהומית הזאת –תפקידו של הצלם יהיה לביים אתכם. אבל לא הכל חייב להיות כל-כך רציני וכבד. אפשר לשחזר מצבים רבים ולמעשה לצלם רגעים מתוך פעולות שונות כמו קטיף כותנה בשדות, ימאים שמגלים יבשה אחרי שיט בים ועוד.

צילום בסטודיו ומחוצה לו

אם אתם באמת רוצים תוצאה טובה, רצוי למצוא צלם מקצוע עם סטודיו, אביזרים ורעיונות יצירתיים. על הצלם לדעת כיצד לעבד את התמונות בפוטושופ כדי להוסיף את האפקטים הרצויים ליישון התמונות. כמו כן, אל תתביישו לצאת מגבולות הסטודיו ולהצטלם במקומות אחרים על רקע נופים. כן, אולי זה קצב לא נעים ומביך מול העוברים והשבים, כי הם לא מבינים מה בדיוק קורה, אבל מה שחשוב היא התוצאה הסופית. ישנם צלמים רבים שעוסקים בסוג צילום זה. מומלץ להציץ בגלריות שלהם כדי ולבדוק עד כמה הם מקצועיים.