איך נדבקים בתולעי עץ?

תולעי עץ אינן סוג של זיהום כמו מחלה או טפיל; אבל הם הזחלים של סוגים מסוימים של חיפושיות עץ. זחלים אלו פוגעים בעץ ופוגעים בו על ידי מנהור דרכו, מה שעלול להחליש את המבנה של פריטי עץ ומבנים לאורך זמן. 

אז למה זה קורה? ככה נדבקים בתולעי עץ:

נוכחות של חיפושיות בוגרות: תולעי עץ מתחילות להתרבות כאשר חיפושיות בוגרות מטילות ביצים במרחב. הדבירו חיפושיות כמו חיפושית הרהיטים הנפוצה (Anobium punctatum) או חיפושית הבית (Hylotrupes bajulus), מטילות את ביציהן בסדקים, או מותירות נקבוביות במשטחי עץ. היכנסו לתולעי עץ טיפול.

בקיעת ביצים: לאחר הטלת הביצים, הן בוקעות לזחלי תולעי עץ. הזחלים הללו הם ה"תולעים" האמיתיות שמתחפרות לתוך העץ כדי להאכיל ולגדול. תולעי העץ חודרות דרך העץ, ויוצרות רשת של מנהרות צרות או גלריות כשהן ניזונות מסיבי העץ. פעילות זו עלולה להחליש את השלמות המבנית של העץ.

שלב הגולם: לאחר תקופה של האכלה וגדילה, זחלי תולעי העץ מתגשמים בתוך העץ והופכים לחיפושיות בוגרות.

הופעת חיפושיות בוגרות: לאחר שהן מסיימות את שלב הגולם שלהן, החיפושיות הבוגרות יוצאות מהעץ, ויוצרות חורי יציאה קטנים בתהליך. חורי יציאה אלו הם לעתים קרובות אחד הסימנים הנראים הראשונים של תולעי עץ. 

גורמים שיכולים לתרום להתפשטות תולעי עץ כוללים:

לחות גבוהה: חיפושיות משעממות עץ נמשכות לרוב לעץ עם תכולת לחות גבוהה, מכיוון שקל יותר לזחלים לעבור במנהרה.

עץ מיושן או לא מטופל: עץ ישן יותר או עץ לא מטופל רגישים יותר להתפשטות תולעי עץ, מכיוון שהוא עשוי להיעדר הגנות טבעיות או כימיות נגד החיפושיות.

עץ נגוע בקרבת מקום: אם יש פריטי עץ או מבנים נגועים בקרבת מקום, חיפושיות בוגרות עלולות להתפשט לפריטי עץ אחרים בסביבה. הזמינו מדביר מקצועי להדברת תלועי עץ.

לפרטים צרו קשר עם חברת הדברה