צילום נוף

צילומי טבע יפים אינם נחלתם הבלעדית של צלמים מקצועיים. כל אחד היום יכול לעשות צילום נוף יפה באחד הטיולים שלו בארץ או בחו"ל. צילום שהופך לאמנות הוא כבר נושא אחר לגמרי. כדי להגיע לרמת מקצועית כדאי מאוד לקנות מצלמה מקצועית. המחירים עלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים, אולם גם באמצעות מצלמות זולות יותר אפשר להגיע לתוצאות יפות כל עוד נעזרים בסבלנות ועושים זאת בתנאים המתאימים ביותר לצילום.

תנאים ליצירת צילומי נוף מוצלחים

  • מזג אוויר טוב:  מזג אוויר טוב הוא מונח סובייקטיבי ומעט מבלבל. הכוונה היא למזג אוויר שהכי טוב לתואצה הרצויה שאתם מעוניינים להגיע אליה. לצילומי שקיעות למשל, מומלץ ללכת כאשר יש עננות מעניינית בשמיים, ולא ביום בהיר לחלוטין. כמובן שצלם טוב ומנוסה לא ייתן למזג האוויר להשפיע עליו יותר מדי וניתן להתגבר כמעט על הכל באמצעות תאורה מלאכותית כגון פלאשים, מטריות ואמצעים נוספים וכמובן – הרבה יצירתיות.
  • תאורה:  אומנם מדובר בצילומי נוף ולא סטודיו, אבל גם במקרה זה יש להתחשב בתנאי התאורה בטבע. יש לשים לב לצל עצים, הרים וגורמים נוספים העלולים להרוס את הצילום. כמו כך תמונות שמצולמות ישירות מול השמש יצאו גרועות.
  • יציבות: הדרך הטובה ביותר לבצע צילום נוף היא בעזרת חצובה. כך המצלמה תישאר יציבה באופן מוחלט. צילום ללא חצובה לא תמיד יוצא מדויק במיוחד לא כאשר ממתינים זמן רב על מנת לצלם רגע מסוים.
  • עדשה מתאימה: כאמור ציוד טוב חיוני להפקת צילומים איכותיים ולכן חשוב גם שתהיה לכם עדשה מתאימה לצילומי נוף. שמדובר על צילומי נוף הצטיידו בעדשה רחבה ורצוי לפחות 18 מ"מ. צלמי טבע מקצועיים משתמשים בעדשות שונות לכל מטרה על מנת לקבל את הצילום האיכותי ביותר שניתן מאותו מצב.

איך לעשות צילומים מעניינים

בעידן הפייסבוק והאינסטגרם כל אחד מרגיש צלם מקצועי. צלמים מקצועיים רבים טוענים שאיסנטרגרם מבזה את המקצוע שלהם. לכן משנה לשנה צילומי הנוף הולכים ומאבדים את משמעותם. הרשת החברתית מלאה בצילומי שמים ושקיעות והכל נראה אותו הדבר. אז איך בכל זאת אפשר לבצע צילום נוף מקורי?

  • אתרי צילום מעניינים –  הטבע בישראל הוא מגוון. יש לנו את כל סוגי הנוף מהמדבר ועד להרים המושלגים. ובכל זאת מומלץ לחפש את אתרי הצילום הפחות מוכרים ולאתר מקומות נדירים.
  • זווית טובה – במידה ובחרתם לצלם בכל זאת מקומות מוכרים כמו ים המלח, מדבר יהודה והחרמון, נסו למצוא זווית מעניינת. נסו לתפוס רגע מסוים בו כמה גורמים נפגשים. זווית מיוחד יכולה לשנות לגמרי את הדרך בה הנוף נתפס בעיניי המתבונן.
  • עיבוד תמונה –  צלם נוף מקצועי לא מסתפק רק בתמונה כפי שהיא. במקרים רבים צריך לעבד אותה דרך פוטושופ/לייטרום, לשפר בה את הצבעים ולחדד אותה.
  • מסר –  תצלומי נוף חזקים, הם אלה שאפשר להעביר דרכם מסר כלשהו. למשך צילום נהר יבש באפריקה יכול לסמל את מצב היבשת כולה. קרחון נופל בקוטב הצפוני יוכל לסמל את אפקט החממה ועוד. מסר שמועבר דרך תמונות וללא מילים הוא במקרים רבים המסר החזק ביותר. קל יותר לעורר רגש אצל בני אדם בעזרת תמונות מאשר מילים. בעוד שטקסט צריך מאמץ, במבט חטוף אחד ניתן להבין הכל דרך תצלום מוצלח.