צילום ציפורים

סוג צילום זה הוא אחד הקשים והמסובכים ביותר. כדי לעשות תצלום אחד טוב צריך לפעמים לצלם עשרות צילומים ולהמתין זמן רב. ציפורים הן חיות חמקמקות ומהירות. כל רעש קטן עלול להבהיל אותן ובכך להרוס את הרגע. צילום ציפורים דורש מיומנות רבה, לרוב גם עדשת זום רצינית, סבלנות אינסופית וכמובן להיות בזמן הנכון ובמקום הנכון.

אתרי צילום ציפורים

מקורות מים הם המקומות הטובים ביותר לצילום ציפורים. צלמים רבים מגיעים לאגמון החולה כדי לצלם את הציפורים שבחרו לעצור בו בדרך למדינות אחרות. המתמידים שבהם זוכים אפילו לצלם ציפורים אשר מגיעות לאגם לעיתים נדירות. ניתן להגיע למקומות שונים באגם דרך הגשרים סביבו כמו גם לצאת לשטח עצמו בהליכה רגלית או בעזרת אופניים. עוד מקום טוב לצילום הוא שמורת הטבע גמלא –  שם ניתן לצלם נשרים. על הדרך ניתן לצלם גם אחלה של צילומי נוף.

איך מצלמים ציפורים בצורה טובה?

  • ציוד מתקדם: על מנת לקבל את התמונות הטובות ביותר, על הצלם להיות בעל מצלמה איכותית כמו גם עדשה המתאימה לתחום, במיוחד עם הצלם רוצה לצלם אותן תוך כדי מעופן. עדשה טלסקופית הינה חיונית כאשר מדובר בצילום מרחוק.
  • סבלנות: לפעמים על הצלם לשבת שעות מאחורי שיח בכדי לא רק לצלם אלא למצוא את הציפור שהוא מחפש. ישנם צלמים שרודפים במשך חודשים אחרי הציפור אותה הם מעוניינים לצלם. כל רעש קטן עלול להבהיל את הציפור ולכן על הצלם להיות סבלני ולהמתין לרגע הנכון.
  • לתפוס את הרגע: אחת האלמנטים המכריעים בצילום הוא לדעת לתפוס את הרגע הנכון. למשל הרגע בו יונק הדבש שותה מהפרח הוא הרגע המכריע באותה התמונה. כמו כן, על מנת ליצור צילומים יצירתיים, צריך לדעת לתפוס את הרגע הנכון ביחס למיקום הציפור והסביבה, כך שלפעמים מתוך מאות צילומים אפשר בסופו של דבר להשתמש אך ורק בצילום אחד.
  • להבין בצפרות: צלם אינו חייב להיות צפר, אבל לפני שהוא יוצא לשטח מוטב יהיה אם יחקור את הנושא. אם יבין את התנהגות הציפורים, כמו גם את הרגליהן, הוא יוכל להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות ויעילות.

טיפים לצלם הציפורים המתחיל

  • למצוא מחבוא. בעת צילום ציפורים חשוב לאתר מחבוא מתאים. להתמזג עם הטבע הוא הפתרון הטוב ביותר, אבל אם התמקמתם מאחורי שיח וכל תנועה שלכם יוצרת רעש ומזיזה ענפים –  פספסתם את המטרה. מערה יכולה להתאים בחלק מהמקרים. כמו כן אפשר לבנות מחבוא: למשל אוהל ירוק שאנו בולט בשטח הוא פתרון טוב.
  • עדשה מתאימה. כאשר אתם קונים מצלמה, חשוב לרכוש עדשה שמתאימה לסוג הצילום. רצוי לשאול את המוכר בחנות איזה עדשה היא המתאימה ביותר לצילום ציפורים. בנוסף רצוי להעלות את השאלה בפורמים מתאימים כמו גם להתייעץ עם צלמים מנוסים בתחום זה.
  • למצוא את הזמן הנכון. צלמים רבים ימליצו לכם להתחיל לצלם כמה שיותר מוקדם בבוקר, אבל זה כמובן תלוי בסוג הציפור. אם למשל אתם רוצים לצלם עופות דורסים, צריך למצוא את השעה המתאימה ביותר בלילה.
  • להתחיל בצילום פשוטים. צילום ציפורים הוא עניין שדורש מיומנות, ניסיון ותרגול. לא מומלץ לקפוץ ישר למים העמוקים, תרתי משמע, ולנסוע לאגם החולה. התחילו לצלם את מה שאתם רואים בסביבתכם (מהגינה או המרפסת) והמשיכו לגני חיות.